Prečo dojčiť

30. januára 2016

Prečo dojčiť?

Milá mamička a otecko,

blahoželáme Vám k narodeniu Vášho dieťatka.

Určite si prajete, aby bolo po celý život zdravé a aby z neho vyrástol šikovný človek. Možno premýšľate, čo pre to môžete urobiť. Dovoľte nám, aby sme Vám poradili jednoduchý, avšak účinný recept:.
Dojčite svoje dieťa aspoň pol roka !
Teraz Vám vysvetlíme, prečo je dojčenie také dôležité a ako súvisí so zdravím a šikovnosťou. Mnohé mamičky si myslia, že zdravie svojej ratolesti zabezpečia najlepšie, ak vyhodia veľa peňazí na pekne zabalené vitamínové preparáty a kašičky obohatené o rôzne „dôležité“ látky.
V skutočnosti to najlepšie, čo Vášmu dieťaťu môžete dať, je Vaše materské mlieko.
Materské mlieko je …
· najideálnejšou stravou v prvom polroku života
· „očkovacou látkou“ chrániacou pred nákazlivými chorobami
· „liekom“ chrániacim pred vznikom alergií
· „liekom“ chrániacim pred rozvojom civilizačných ochorení v neskoršom veku
· „elixírom múdrosti“ podporujúcim rozvoj mozgu dieťaťa
+ samo dojčenie a blízky kontakt s matkou poskytuje dieťaťu pocit bezpečia, lásky a vytvára citovú väzbu.
… materské mlieko svojimi vlastnosťami presne zodpovedá potrebám novorodencov a malých dojčiat. Zloženie materského mlieka sa postupne mení a prispôsobuje meniacim sa potrebám rastúceho dieťaťa.
 
Nezabúdajte, že umelé mlieka sú vyrobené z kravského mlieka. To je však „šité na mieru“ teľatám, nie deťom – ľudským mláďatám !!!  Obsahuje cudzorodé bielkoviny, ktoré môžu u detí vyvolať rôzne ochorenia (alergické reakcie, je pravdepodobný aj ich podiel na vzniku cukrovky u detí).
… v materskom mlieku je prítomných mnoho dôležitých látok, ktoré priamo ničia choroboplodné baktérie a vírusy. Okrem toho obsahuje aj faktory, ktoré „naštartujú“ a správne „doladia“ imunitný systém dieťaťa, aby sa v budúcnosti vedelo samo brániť rôznym infekciám.
Je dokázané, že dojčené deti sú odolnejšie voči infekciám a bývajú menej často choré ako ich vrstovníci kŕmení umelými mliekami. Dojčené deti trpia MENEJ  na zápaly horných dýchacích ciest, stredného uchapľúchnačky a iné infekčné ochorenia. Naopak, u detí kŕmených umelými mliekami sa tieto ochorenia vyskytujú častejšie.
Umelé mlieka nielenže nemajú  ochranné – protiinfekčné vlastnosti, ale samy sa nezriedka stávajú zdrojom infekcie. Aj pri dobrej starostlivosti môže dôjsť k nakazeniu fľašiek a cumlíkov baktériami vyvolávajúcimi hnačkové ochorenia.
… v materskom mlieku sú prítomné látky, ktoré správnym „nastavením“ imunitného systému chránia deti pred alergiami. Dojčené deti trpia MENEJ často na alergické ochorenia (astma,  pravdepodobne aj ekzémy).
… predpokladá sa, že materské mlieko chráni dieťa pred rozvojom civilizačných ochorení v neskoršom veku. Dojčené deti mávajú v dospelosti MENEJ často zvýšenú hladinu cholesterolu, ktorá sa podieľa na vzniku arteriosklerózy (kôrnatenia ciev).
Arterioskleróza a ňou podmienené ochorenia majú na svedomí viac ako polovicu úmrtí v dospelom veku (infarkt myokardu, angina pectoris, cievne mozgové príhody). Výskumy nasvedčujú tomu, že dojčenie chráni pred cukrovkou vyžadujúcou pichanie inzulínu,celiakiou (chronické črevné ochorenie vyžadujúce dlhodobú diétu), niektorými druhmi rakoviny, ako aj autoimúnnym zápalom štítnej žľazy.
…u dojčených detí sa MENEJ často vyskytuje  SIDS – syndróm náhleho úmrtia dojčaťa v spánku !!!
…  materské mlieko obsahuje látky stimulujúce dozrievanie mozgu. Dojčené deti preto začínajú skôr rozprávať, rýchlejšie sa vyvíjajú po pohybovej stránke, lepšie sa učia a v dospelosti majú  vyššiu inteligenciu ako ich vrstovníci kŕmení umelým mliekom.
… nenechajte sa pripraviť o neopakovateľný citový zážitok – kŕmiť svoje dieťa vlastným mliekom. Dojčením sa vytvára pevná citová väzba medzi matkou a novorodencom. Dojčenie mu dáva pocit bezpečia a lásky. Fľaša s umelým mliekom nemôže nahradiť dotyk a teplo materského tela.
Dojčením chránite aj svoje zdravie.
Matky, ktoré svoje deti dojčili, majú menší výskyt rakoviny prsníka, vaječníkov. Predpokladá sa, že dojčenie do určitej miery chráni ženy pred rozvojom reumatoidnej artritídy (invalidizujúceho zápalu kĺbov).
Dojčením ušetríte čas, námahu a peniaze. Materské mlieko je zadarmo, vždy je poruke, má správnu teplotu, je sterilné. Ak dojčíte, ušetríte peniaze za umelé mlieko, fľašky, cumlíky a dojčenskú vodu. Odpadnú Vám starosti so zohrievaním vody,  riedením mlieka, vyváraním fliaš a cumlíkov. Ak cestujete, nemusíte so sebou nosiť celú výbavu na prípravu mlieka. Pretože dojčené deti bývajú menej často choré, majú ich matky menej absencií v práci ako tie, ktoré kŕmili svoje deti umelým mliekom.
Nenechajte sa zmiasť rečami o tom, že dojčenie je „nemoderné“,  „nechutné“, že je „prejavom primitivizmu a zaostalosti“, či nebodaj „snahy šetriť na dieťati“. Práve naopak – takéto názory sú známkou hrubej neinformovanosti. V rozvinutých krajinách sa čoraz viac inteligentných a vzdelaných žien s úprimným záujmom o svoje dieťa snaží dojčiť. Rozhodnutie  začať hneď s umelou výživou je skôr typické pre „problémové“ matky.
Umelá výživa nie je alternatíva –
je to posledné východisko.
Z medicínskeho hľadiska je potrebná len vo výnimočných prípadoch, ktoré musí posúdiť lekár. Kŕmenie umelým mliekom je abnormalita, za ktorú deti platia svojím zdravím. Človek je jediný cicavec, ktorý svojím mláďatám nanucuje  mlieko iného živočíšneho druhu.
Dojčenie je ten najlepší štart do života.
Umelou výživou podrazíte Vášmu dieťaťu nohy hneď na začiatku.
ŽIADNE, ani to najdokonalejšie, najdrahšie a najkrajšie zabalené umelé mlieko sa nemôže ani zďaleka vyrovnať materskému.Slovíčka „humanizované“ či „maternalizované“ znamenajú len toľko, že pomer hlavných zložiek kravského mlieka (bielkovín, tukov a cukrov) bol upravený tak, aby sa podobalo materskému. Avšak ani upravené – „adaptované“ mlieko nechráni pred infekciami, alergiami, civilizačnými chorobami a nestimuluje rozvoj mozgu. Práve naopak, samo sa môže podieľať na vzniku rôznych ochorení.
NEVERTE reklamámFirmám vyrábajúcim umelé mlieka nejde o zdravie Vášho dieťaťa, ale len o zvýšenie  ziskov z predaja svojich výrobkov.
Päť dôvodov, prečo dojčiťAko dojčiť